Dünya Doğu İle Nefes Alıyor

Doğu İklimlendirme, yurt içindeki satış faaliyetlerinin ardından 2006-2007 yıllarında Kazakistan ve Romanya’ya yaptığı ihracatla yurt dışı faaliyetlerine başlamıştır. Bu yıllarda ürün gamında bulunan ekipman grubundaki menfez, difüzör, damper ve hava kanalı ürünleriyle başlayan ihracat, bugün klima santrallerinden ısı geri kazanım cihazlarına, laminar akışlı tavanlardan davlumbazlara kadar geniş bir yelpazeye yayılmıştır.

Doğu İklimlendirme, bugün ürün gamında bulunan 180 farklı ürünle ihracata devam etmektedir. 2018 yılı itibariyle 4 kıtada 55’ten fazla ülkede ürün satışı gerçekleştiren Doğu İklimlendirme, İzmir merkezde bulunan dış ticaret ekibi ve İran, Pakistan, Ukrayna, Rusya, Katar, Belçika, İspanya, İngiltere, Polonya ve Avusturya’da bulunan partnerleriyle her geçen gün ihracat hedeflerine güçlü adımlarla yürümektedir.

2018 yılına ait verilere göre, Doğu İklimlendirme ağırlıklı olarak Avrupa, Rusya, Türki Cumhuriyetler, Pakistan, Körfez ülkeleri ve Afrika ülkelerine ihracat yapmaktadır. Avrupa’ya ağırlıklı olarak ısı geri kazanım cihazları satarken Pakistan’a hijyenik santraller ve laminar akışlı tavanlar ihraç edilmektedir. 

Son yıllarda artan dış ticaret hacmiyle birlikte ihracatın toplam cirodaki payı %40 seviyelerine ulaşmıştır. Önümüzdeki yıllarda hedefimiz; bu oranı %50’lere çıkararak Türkiye ihracatına daha fazla destek olmak ve dünyada daha fazla mekânın Doğu ile nefes almasını sağlamaktır. Doğu İklimlendirme, farklı coğrafyalarda satış gerçekleştirebilmek için gerekli tüm belgelere sahiptir.